You Are Viewing

Pole Dans Nedir?

Pole Dans Nedir?

Onunla ilgiliyseniz hemen ‘Spor, sanat, uçuş’ diye cevap verirsiniz. Ve tüm yazdıklarım size gayet belli gelir. Ama söyleyin, kaç kere bunun gibi durumunuz vardı:
– Antrenmana gidiyorum.
– Hangi antrenmana?
– Pole dans’a.
– Neymiş o?
– Şey… direkte.
Ve yanıtı, istihfafla (ya da dostça anlayışla):
– A-a, strıptız…

Aslında anlaşılır. Uzun zamandır direk sadece külüplerin loş ışığında, ona sürtünen çıplak kızların çervresinde gösterildi. Bir zaman görünen resimlerden, film ve şovdaki kupuk karelerden oluşan bu imaj strip külüplerine hiçbir zaman gitmeyen insanların bile bilinçaltında sağlamca yerleşti. Aklına ilk o geliyorsa hiç sürpriz değil.
Boru striptizi hakikaten pole dans tarihinin parçasıdır, ama şimdi onları birleştiren tek şey – alet, yani pole. Bilgimiz bulanık ve eksik ise stereotipler ve önyargılar kaçınılmaz. Yeni bilgi alması yanılgılara devadır, ve bilgi dozu genelde çare oluyor. Herkese değil tabi. Bazı insanlar yeni şeyleri almaya hazır değiller, tüm kanıtlara rağmen telakkilerine takılarak – sadece bu konuda değil, genel olarak. Ve tüm yazdıklarım fikirlerini değiştiremez – bu yazıyı sonuna kadar büyük ihtimalle okumazlar zaten.
Şu yazı, pole dansa henüz gitmeyen ve onun hakkında daha çok öğrenmek isteyenler içindir. Bir de artık giden, ama ne yaptığını defalarca anlatmak ya da aklamak bile zorunda kalanlara – belki bu yazı kanıtlarınıza formül bulmakta yardımcı olur, ya da sadece ona link verebilirsiniz.

Pole Dans mı Spor mu?

Bir dans edilirse normalde partner, seyrici ya da sadece keyifli bir ortam var. İnsan ‘kendisi için’ spor yapabilir. Ama ‘kendisi için’, tek başına dans etmek, kimseye yeteneklerini göstermeden, kimseyle dans enerjisini paylaşmadan – garip ve doğal değil. ‘Dans’ kelimesi konuştuğumuz şeyin adında varken ‘Bununla ne yapmayı düşünüyorsun? Nerde oynarsın? Kimin için?’ gibi sorular ortaya çıkarsa şaşıracak bir şey yok. Büyük ihtimalle soruların çoğunun ardında yine o ‘gece külübünde strip eden’ imajı var. Hoşgörenler bir de ‘En azından durum sıkıcı olursa ek kazanma yol olacak’ diye söyleyebilirler.
Külüpler… Külüpler genel olarak herkesi çekmezler zaten. Mesela ben, birkaç kere gece külüplerinde yer alan faaletlere gittim de, normal geceler eğlenmek için hiç gitmedim. Sigara dumanını çekemiyorum, DJ ritimleri stilim değil, gürültü hoş gelmez; herhangi alkol etkisi altında olan insanların yanında rahatsız oluyorum. Elbette, külübe göre değişir ve onlara karşı fena hislerim yok, ama gitmeye isteğim de çıkmadı. Ama insan kuluplere gitmeyi sevse de bu demek olmuyor ki orda dansöz olarak çalışmak isteyecek, soyunmak bir de. Herkes maharetini istediği gibi kullanabilir tabi. Ama pole dance yapan biri için gece külübündeki çalışma kesinlikle tek yol değil.
Seyriciniz kim olacak? Birincisi, sevgili için oynanabilir. Zaten sevgilisini coşkulandırmaya istek kızların pole dansa başlamak için en sık karşılasılan sebeplerden biridir. Evde direk genelde olmasa da yerdeki hareketler kullanılabilir, ve kazanılmış esneklikle güzel oynanabilir.
Foto ve video çekip arkadaşlarınızla başarılarınızı paylaşabilirsiniz. Numara hazırlayıp okul konserinde dahs edebilirsinz. Sokaktayken türlü trükleri yapabilirsiniz, fenerlere, ağaçlara ve herhangi uygun şeylere takılarak – bütün dünya sahneniz oluyor. Yüksek seviyeye varan şampyonatlarda yarışabilirler.
Pole dansın popülerliği arttıkça yarışma ve şampyonat sayısı artar. Direk akrobatiğin Olympiyat Oyunlarına katılmasının binlerce taraftarı var. Bunu konuşmak henüz erken – öncelikle hareketlerin adlarının, puan verme prensiplerin standartlaştırması ve daha çok hazırlık gerekir. Fakat pole dansın yaygınlaşmasına bakarken ilerde bunun olması gayet mümkün. Öte taraftan, böyle sert, sırf spora dönüştüren ayarlamaya karşı itirazlar var – sonuçta dansta ruhu, imajı, dansözün anlattığı hikayesi önemlidir.

Erkek Pole Dans

Nispeten yeni ve henüz yaygın olmayan akım. Şu an için pole dans eden erkek sayısı kadınlardan kat kat az, ve daha da önyargılı görünür. Bir çocuk ‘direkte dans ettiğini’ derse çoğu kişinin aklına aynı ‘külüpteki strip dansöz’ün imajı gelır, yalnız onun yerinde oğlan gösterilir (büyük ihtimalle aynı kıyafette, topuklar dahil). Ve ilk tepki – gay, ya da sadece kadın külübünde bir strip dansöz. Tabi, bu imajın gerçekle alakası yok.
Öncelikle, erkek pole dans gayet farklı. Beden ve uylukların iç yanı direğe yapışmak için nerdeyse kullanılmaz, ve açık olmasına gerek yok – pantolon ve şörtte dan edilebilir. En önemli olan kol, sırt, göbek kasları; hareketlerin çoğu, direğe uzatılmış kollarla tutarak vücudu yukarı kaldırmakta ya da yere paralel tutmakta. Kız, dansı boyunca bunun gibi tek bir hareket bile yapmış olmazken erkeklerin dansı asıl hep böyle hareketlerden ibaret. Bu rejimde birkaç dakika boyunca dans etmek için gerçek pehlivan ve akrobat olmak gerekir.